0212 292 4192
info@islands-turkey.com
    Summer Work And Travel USA
    Yurtdışı Eğitim Linkleri

PASAPORT BİLGİLERİ

İlk defa umuma mahsus (lacivert) pasaport alacak veya var olan pasaportunu uzatmak isteyenler için gerekli evraklar:

1 - Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi (Nüfus cüzdanında T.C. Kimlik Numarası numarası yoksa internetten çıktı alınmalı)
2 - Yeni alacaklar için 4, pasaportu değiştirilmek zorunda olanlar için 3, pasaportunu uzatmak isteyenler için 3 adet fotoğraf,
3 - Pasaportun süresine göre maliye veznelerine yatırılacak para karşılığında alınan harç makbuzu,
4 - Yeni pasaport alacaklar için pasaport bürolarından edinilen form,

Pasaportunun süresini uzatacak veya değiştirecek olanlar sadece ilk üç maddede belirtilen evraklarla, yeni başvuranlar ise tüm evraklarla ikamet edilen İlçe Emniyet Müdürlüğüne şahsen müracaat edeceklerdir.

Yukarıda kısaca pasaport müracaatı için istenen evraklar belirtilmiştir. Detaylı bilgi almak isteyenler İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün www.iem.gov.tr sitesini ziyaret edebilirler.

Pasaportlar genelde 2 gün içinde verilir. Yaz aylarında yoğunluk yaşandığından, pasaport başvurularının normalden biraz daha önce yapılmasını tavsiye ederiz.

2011 yılı için belirlenen pasaport cüzdan bedeli ve harçları da şöyledir:

Süre Harç Bedeli Pasaport Defter Bedeli Toplam

6 aya kadar olanlar
(Bu süreye birçok ülke vize vermemektedir)

65.00 TL 50.00 TL

115.00 TL.

1 yıl için olanlar

95.00 TL 50.00 TL

145.00 TL.

2 yıl için olanlar

155.00 TL 50.00 TL

205.00 TL.

3 yıl için olanlar

220.00 TL 50.00 TL

270.00 TL.

5 yıl için olanlar

310.00 TL 50.00 TL

360.00 TL.Harçsız Öğrenci Pasaportu

27.01.2004 tarih ve 25359 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan “Yurt Dışına Çıkışlarda Harç Alınmamasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” doğrultusunda; bilimsel, sosyal, kültürel ve spor etkinliklerine katılmak amacıyla veya eğitim amacıyla yurt dışına çıkış yapan, ülkemizdeki üniversitelerin öğretim elemanları ile öğrencilerinin yurt dışına çıkışlarında ilgili üniversitelerden alınacak yazıyı ilgili makama ibraz etmeleri gerekmektedir. Bu durumdakiler için Milli Eğitim Bakanlığından ayrıca yazı getirilmesi istenmediğinden;

Ülkemizdeki üniversitelerde görev yapan öğretim elamanları ile öğrencilerinin bilimsel, sosyal, kültürel ve spor etkinliklerine katılmak veya eğitim amacıyla yurtdışına çıkışlarında kendilerine Pasaport Kanunun 15. maddesinde belirtilen sürelerde sınırlı kalmak suretiyle yurtdışına gidip-gelecekleri süreler kadar harçsız pasaport tanzim edilecektir.

Harçsız pasaport almak için yapmanız gereken, katılmak istediğiniz yurtdışı eğitim programına kayıt olduktan sonra, bizim hazırlayacağımız ilgili programa kayıt olduğunuzu gösteren yazıyı, Üniversitenizin Öğrenci İşlerine verip, Üniversitenizden alacağınız yazıyla Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şubesine başvurmanız yeterlidir.

Pasaport Alımı İle İlgili Diğer Önemli Bilgiler

Pasaport Başvurusu nereye yapılır?

Bulunduğunuz ildeki en yakın İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliği'ne başvurabilirsiniz.

Yeşil Pasaport Sahipleri İçin Önemli Hatırlatma:

J1 vizesi yeşil pasaporta basılmadığından bu programa yeşil pasaport ile katılmak mümkün değildir. Yeşil pasaportu olanlar pasaportlarını iptal etmeli ve İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliği'ne lacivert pasaport başvurusu yapmalıdırlar. Bu durumda kişilerin yeşil pasaport hakları yanmayacaktır. Amerika'dan döndükten sonra lacivert pasaportlarını iptal ettirip, tekrar yeşil pasaport başvurusu yapabilirler.

Pasaport Başvurularınızın Neticelendirilmesi:

Nüfusa kayıtlı olunan il fark etmeksizin pasaport müracaatları bir (1) iş günü içerisinde neticelendirilmektedir. Her hangi bir aksaklık ihtimaline karşı pasaport müracaatınıza üç(3) dört(4) gün öncesinden başlanması tavsiye edilir.

Pasaportun Teslim Alınması:

Teslim edilme aşamasına gelmiş pasaportları hak sahipleri kendileri veya noterden vekalet verdikleri bir şahıs teslim alabilir.

Sorularınız ve ayrıntılı bilgi için www.emniyet.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Copyright © Islands.Adalar 2003 - 2016
woolrich canada belstaff motorcycle jackets moncler vancouver barbour jacket duvetica canada uggs canada peuterey jacket woolrich parka timberlands canada parajumpers gobi timberland boots women duvetica outlet parajumpers outlet moncler canada timberland boots timberland canada ugg canada parajumpers canada barbour canada woolrich clothing canada goose vest canada goose vest sale moncler jackets ugg winter boots belstaff canada peuterey canada
belstaff uk belstaff jacket belstaff sale woolrich sale woolrich uk
timberland noir veste moncler parajumpers occasion canada goose femme doudoune moncler femme timberland homme doudoune moncler parajumpers femme occasion timberland femme canada goose pas cher moncler soldes moncler homme timberland boots parajumpers femme barbour soldes moncler veste homme canada goose prix parajumpers gobi parajumpers gobi occasion moncler veste parajumpers outlet doudoune canada goose parajumpers soldes veste barbour timberland chaussure parajumpers pas cher canada goose homme moncler pas cher moncler femme doudoune canada goose homme parajumpers liege ugg bebe
chaquetas moncler moncler mujer barbour mujer louis vuitton madrid gafas de sol ray ban baratas abercrombie barcelona bolsos michael kors gafas de sol oakley baratas barbour hombre botas ugg rebajas oakley frogskins cinturones louis vuitton woolrich madrid moncler barcelona duvetica espana oakley frogskins baratas parajumpers madrid polo lacoste ghd baratas air max 90 blancas zapatos mbt nike huarache blancas