0543 292 41 92
info@islands-turkey.com
    Summer Work And Travel USA
    Yurtdışı Eğitim Linkleri

WORK AND TRAVEL FORMLAR VE DÖKÜMANLAR

Katılımcı Amerika’ya gider gitmez Sosyal Güvenlik Numarası için başvurmalıdır aksi takdirde Amerika’da yasal olarak çalışamaz. Sosyal Güvenlik Numarası hükümet tarafından vergi ödemelerinin takibi için kullanılır ve kimlik için önemli bir formdur. Katılımcı Amerika’daki oryantasyona katıldıktan sonra en yakın Sosyal Güvenlik Ofisine yönlendirilir. Ya da çalışacağı yere ulaştıktan hemen sonra kart için başvurabilir. En yakın Sosyal Güvenlik Ofisi adresi, telefon defterinden "Sosyal Güvenlik İdaresi"ne (Social Security Administration) bakarak, ücretsiz 1-8000-772-1213 hattını arayarak veya Sosyal Güvenlik web sitesini ziyaret ederek öğrenilebilinir:

www.ssa.gov

Sosyal Güvenlik Kartına Nasıl Başvuracaksınız?

Sosyal güvenlik kartına başvurmak için, aşağıda belirtilen evrakları hazırlayarak en yakın Sosyal Güvenlik Ofisine gidip başvuru formu doldurulmalıdır:

· "Dear Social Security Officier" mektubu,
· "Dear Employer" sponsorluk mektubu,
· DS-2019 formu
· J-1 vizesiyle birlikte Pasaportunuz ve I-94 kartı

NOT: Eğer pasaport son bir yıl içerisinde çıkarıldıysa, Sosyal Güvenlik Memuru yaşınızın ispatı için başka bir fotoğraf isteyebilir. Formu doğru doldurduğunuzdan emin olunuz, aksi takdirde işleminizin sonuçlanması haftalar alabilir ve bu sürede işveren ödeme yapamaz.

Sosyal Güvenlik başvurusunda aşağıdaki adreslerden birinin kullanılması tavsiye edilir:

* Amerika’daki ikamet adresi,
* İşveren, arkadaş veya akraba adresi,
* Sponsor firmanın adresi:

NOT: Sosyal Güvenlik Kartı, başvuru formun da belirtilen adrese postalanacaktır, adresin doğruluğu kontrol edilmelidir. Adres değişikliği mümkün değildir.

Sosyal Güvenlikle İlgili Önemli Güncel Bilgiler

Devlet kurallarındaki değişiklikten dolayı, J-1 ziyaretçilerinin normal başvuru prosedürünün parçası olarak, Sosyal Güvenlik kartı basmadan veya sosyal güvenlik numarası vermeden önce J-1 vizesine sahip kişinin statüsünün INS'in sistemi aracılığıyla onaylanması istenmektedir. Bu durum katılımcıların sosyal güvenlik kartını almalarının daha uzun süreceği anlamına gelmektedir, başvurular 4 hafta ile 3 ay arasında sonuçlanır. ABD'de New York, Boston, Miami ve Washington gibi büyük şehirlerde çalışmayı düşünen katılımcılar Sosyal Güvenlik Numaralarını almak için daha uzun süre bekleyebilirler. Bu süreci mümkün olduğunca kısaltmak için aşağıdaki öneriler takip edilmelidir:

* Oryantasyondan sonra çalışacağı ve yolculuk yapacağı yeri biliyorsa, gideceği yerdeki Sosyal Güvenlik Ofisine başvurmak katılımcı için daha kolay olacaktır. Çalışacağı yere yakın bir ofis olup olmadığını öğrenmek için Sosyal Güvenlikle irtibata geçebilir: 1-800-772-1213 veya www.ssa.gov

* Sosyal Güvenlik kart başvurusunda, dikkat edilmesi gereken bir konu da "a notice acknowledging your application" ya da "a copy of the uncertified Social Security application" evraklarının Sosyal Güvenlik memurundan talep edilmesidir. Katılımcıların Amerika’da çalışmalarına kart başvurusundan sonra izin veriliyor, bu iki dokümandan birine sahip olmak, Sosyal Güvenlik Numarasına başvurulduğunun kanıtıdır.

* Sosyal Güvenlik başvurusunun değerlendirilmesinin ardından katılımcıya bildirilmesi için memura bir telefon numarası bırakılmalıdır. Eğer telefon numarası bilinmiyorsa, 1-800-772-1213 nolu telefondan başvurudan 7-10 gün sonra Sosyal Güvenliği kartı takibi yapılabilir.

* Sponsor firma katılımcıya bir avukattan "Legal Opinion" mektubu sağlayabilir. Bu doküman ile Sosyal Güvenlik Numarası almadan önce çalışmaya başlanabilir. İşvereniniz Sosyal Güvenlik Numarası olmadan çalıştırma konusunda tereddütlü ise bu mektubu göstermek yeterli olacaktır. Daha fazla bilgi için sponsor firma ile irtibata geçebilirsiniz.

Eğer Sosyal Güvenlik Numarasına başvururken problemle karşılaşırsanız Sponsor firma ile irtibata geçiniz.

Eğer Sosyal Güvenlik ofisinde katılımcının başvurusu ile ilgili kayıt yoksa en yakın Sosyal Güvenlik Ofisinden tekrar başvurmak gerekir.

Sosyal Güvenlik İdaresi bir devlet kurumudur, Sponsor firma ile bağlantılı değildir. Sponsor firmanın başvuruların durumuyla ilgili bilgi alma yetkisi yoktur.

Eğer katılımcı ücretini aldıktan sonra, ancak numarasını almadan işyerini terk ettiyse, numarasını ayrıldığı işverene bildirmek zorundadır. Vergi dönüşü için Sosyal Güvenlik kartını Türkiye’ye getirmek gerekir.

NOT: Work & Travel USA Programı US Department of State tarafından idare edilmektedir, bütün devlet kanunlarına tabidir ve kurallar ilan edilmeden değişebilir. Burada bahsedilen kurallar şu an geçerli olanlardır ve programa katıldığınızda değişebilir. Güncellenmiş bilgiler için Sponsor firma ile irtibata geçiniz. Buna ek olarak aşağıdaki web sitesinden son değişiklikleri takip edebilir:

www.amerikaworkandtravel.net

I-9 İş Uygunluk Onaylama Formu

Katılımcı işe başlamadan önce, kanuni olarak çalışma hakkını ispatlamak için işveren I-9 İş Uygunluk Onaylama Formunu doldurmasını ister.

Copyright © Islands.Adalar 2003 - 2024